maurizio cattelan هنرمند جسورItalian در یک حرکت تکان دهنده نارضایتی خود را با اثر به  نمایش  در امده در موزه Guggenheimنیویورک نشان داد او نام این اثر را سر گوگنهام  guggen-head گذاشت. ابتدا امریکاییها متوجه شیطنت وی نبودند اما پس از اینکه ساخت اثر cattelan  به پایان رسید متوجه فاجعه شدند البته این شیطنت cattelan  به سالهای گذشته در 2011_12 باز میگردد..

در این سال موزه Guggenheim تمامی اثار خلق شده cattelan  را در موزه به حالت تعلیق در اورد. cattelan  نیز متعاقبا طی بیانیه ایی از دنیای هنر کناره گیری کرد اما پس از پنج سال با اثر جسورانه جدید خود همه را شگفت زده کرد. او  یک توالت طلا را که کاملا قابل استفاده میباشد را ساخت و در طبقه پنجم موزه در یک حمام قرار داد و همچنین از بازدید کنندگان از موزه درخواست کرد که از این توالت که به شکلی کاملا لوکس ساخته شده و بطور قطع امکان استفاده از ان فقط برای 1% از مردم امریکا میباشد را  بطور  کاملا اختصاصی مورد استفاده قرار دهند. وی با این کار خود در جایی که در موزه ها مرتبا از بازدیدکنندگان درخواست میشود که به اثار هنری دست نزنند، با ارائه این اثر هنری و بر خلاف رویه معمول موزه ها از بازخورد و عکس العمل بازدید کنندگان در استفاده از یک اثر هنری نا متعارف که ابتدا انرا همچون یک شوخی تلقی میکنند ولی خیلی زود و پس از استفاده از ان  به لایه زیرین پیام هنرمند توسط اثر هنری خلق شده وی پی میبرند وی با این کار خود  نسبت به اقتصاد بی رویه و افراطی هنر در امریکا از یک سو و رویای  شیرین وفور امکانات در امریکا را که بی شک جنبه غیر قابل انکار بشریت در جوامع کنونی میباسد را به نقد میکشد..

با کمی بررسی به اثار هنرمندان همفکر و مشهور به انچه cattelan  در اثر خود به نمایش گذاشته میتوان ان را دنباله رو از اثارFountain   Marcel Duchamp’s _1917     یا  Artist’s Shit     1961 _Piero Manzoni’s دانست..

 

 

 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام خود را وارد نمایید.(ضروری)

نام وبسایت خود را وارد نمایید.

  preloader