نقاشی کمتر دیده شده اسکلت سر، از «ژان میشل باسکیات»، نقاشی که در ۲۷ سالگی از دنیا رفت به مبلغ ۱۱۰.۵ میلیون دلار فروش رفت، بیشترین مبلغی که تاکنون برای یک اثر آمریکائی پرداخت شده، و رتبه ششم در تاریخ هنر جهان را کسب کرد.

نیویورک – اثر بی‌نامی از «ژان میشل باسکیات»، که در سال ۱۹۸۴ خریداری شده بود و کمتر کسی در این فاصله آن را دیده بود، شب گذشته در حراج نقاشی معاصر آمریکا در شعبه نیویورک حراج‌خانه بریتانیائی «سادبیز»، به مبلغ ۱۱۰.۵ میلیون دلار فروش رفت و رکورد جدیدی برای قیمت آثار هنرمندان آمریکائی ثبت کرد، و در هنر جهان، مقام ششم را به خود اختصاص داد.

«باسکیات» (Jean-michel Basquiat) نقاش متولد بروکلین، این اثر را در سال ۱۹۸۲، در سن ۲۱ سالگی کشیده بود، پنج سال قبل از مرگ در ۲۷ سالگی، در اثر مصرف بی‌رویه هروئین.

او از پیشگامان نقاشی دیواری یا گرافیتی بود، ولی در دهه ۱۹۸۰، آثار پرانرژی و پرعاطفه‌ خود را روی پرده‌های بزرگ بوم، می‌کشید و در گالری‌ها نمایش می‌داد.

هنرشناسان، آثار او را در کنار آثار سبک «نئو اکسپرسیونیسم» قرار می‌دادند. او در آثارش، خشم طبقاتی و نقد اجتماعی، به خصوص علیه تبعیض نژادی و ساختار اقتصادی سرمایه‌محور را بازتاب می‌داد.

کارشناسان حراج‌خانه «سادبیز» ( Sotheby’s ) ارزش تابلوی «بی‌نام» را ۵۵ میلیون دلار تخمین زده بودند، اما رقابت خریداران در حراج، به بالارفتن بهای تابلو انجامید.

«آلیور بارکر» کارشناس هنرمعاصر در حراج‌خانه «سادبی»، که چوب این حراج تاریخی را در دست داشت، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت از اینکه فرصت انجام این حراج تاریخی را داشته به خود می‌بالد. او می‌گوید ده دقیقه جنگ قیمت میان خریداران، رعدآسا بود و به نظر او، نمایش حراج هنری، باید همین باشد.

میلیاردر ژاپنی، «یوساکو مازاوا» صاحب جدید تابلوی «باسکیات»، یک کارآفرین اینترنتی ژاپنی است، بنیانگذار زنجیره لباس‌فروشی «زوزو تاون»، و موزه‌ای برای نمایش هنر معاصر. آقای مازاوا قصد دارد قبل از آویختن تابلو به دیوار منزل خود، تابلوی «باسکیات» را به نمایشگاه‌های هنر معاصر در موزه‌های جهان قرض دهد.

در دهه ۱۹۸۰، آثار «ژان میشل باسکیات»، را گالری دار ایرانی‌تبار نیویورکی «تونی شفرازی» در تالارهای خود در محلات «سوهو» و «چلسی» نیویورک نمایش می‌داد. تابلوی «بی نام»‌ در سال ۱۹۸۴ به مبلغ ۱۹ هزار دلار خریداری شد و تاکنون در منزل خریدار اول، از نظرها پنهان بود.

در سال ۱۹۹۲، موزه «ویتنی» نیویورک که به نمایش هنر معاصر آمریکا اختصاص دارد، نمایشگاه تاریخی‌ای در مرور بر آثار «باسکیات» ترتیب داد.

با فروش بالای ۱۱۰ میلیون دلار، حالا «ژان میشل باسکیات» به جمع کوچک نقاشانی مثل پیکاسو، ونگوگ و اندی وارول می‌پیوندد، که آثار آنها در حراج‌های هنری بالای ۱۰۰ میلیون دلار معامله می‌شود.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                این یک توانایی برای یک پسر 11 ساله است که به زبان فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی مسلط است. جای تعجبی نیست که این پسر به یکی از جالب ترین و شناخته شده ترین هنرمندان قرن بیستم تبدیل شود.
ژان میشل باسکیات در اواخر دهه 70 میلادی کار خود را به عنوان یک هنرمند نقاش در شهر نیویورک آغاز کرد و از تصاویر و کلماتش برای نشان دادن از طریق هنر، گفتگوی اجتماعی نژادپرستانه، مبارزات طبقاتی، سیاست و قدرت استفاده کرد. اغلب آثار او در اطراف یک شخصیت متمرکز شده است و با تمرکز بر سر و هماهنگی با شعر معاصر، و نقاشی در رسانه های مختلف به نمایش در می امد. او قبل از سال 1980 با اندی وارهول ملاقات کرد. این دو در نهایت به همکاری با یکدیگر پرداختند  و وارهول مربی او شد. او در سال 1988 از مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت، هنر باسکیات به فیلم ، زندگی و ادبیات و موسیقی اشاره دارد                           (Jay-Z )

دیدگاه تان را بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام خود را وارد نمایید.(ضروری)

نام وبسایت خود را وارد نمایید.

  preloader